Moravské hnutí: Porovnání verzí

Z BOMOSIL - o Čechách, Moravě a Slezku
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 1: Řádka 1:
'''Moravské hnutí''' je souhrnný název, používaný po roce [[1989]] pro [[Morava|moravské]] organizace a politické strany, které si daly za cíl dosažení obnovy [[Morava|Moravy]], co by politického celku ať už nezávislého či autonomního, případně obnovu existence bývalé [[země Moravskoslezská|země Moravskoslezské]], která by však nyní byla vybavena rozsáhlou autonomií. Mezi jednotlivými uskupeními, ba i mezi přívrženci jednotlivých uskupení Moravského hnutí se často liší koncepce výsledného stavu. Z hlediska hranic lze konstatovat, že existují dvě hlavní koncepce: přívrženci jedné z nich požadují takřka obnovu hranice mezi Čechami a Moravou, tak jak existovala roku 1948, přívrženci druhé navrhují posunout tuto hranici směrem do [[Čechy|Čech]]. Část přívrženců hnutí zpochybňuje existenci [[Slezsko (země České republiky)|Slezska]], co by [[historické země České republiky|země České republiky]] a chce je začlenit do obnovené Moravy. Další přívrženci hnutí (např. Vladimír Kulil z Českosmoravského fóra) navrhují vytvořit vedle obnovené Moravy, která by ovšem měla poněkud menší rozsah, i zcela novou zemi Moravskoslezskou, která by zahrnovala stávající území [[Moravskoslezský kraj|Moravskoslezského kraje]] a dále stávající [[okres Jeseník]] (viz: <ref>http://www.kirk.webzdarma.cz/Kulil-SUBSIDIARITA_EU_2011.pdf</ref>).
+
'''Moravské hnutí''' je souhrnný název, používaný po roce [[1989]] pro [[Morava|moravské]] organizace a politické strany, které si daly za cíl dosažení obnovy [[Morava|Moravy]], co by politického celku ať už nezávislého či autonomního, případně obnovu existence bývalé [[země Moravskoslezská|země Moravskoslezské]], která by však nyní byla vybavena rozsáhlou autonomií. Mezi jednotlivými uskupeními, ba i mezi přívrženci jednotlivých uskupení Moravského hnutí se často liší koncepce výsledného stavu. Z hlediska hranic lze konstatovat, že existují dvě hlavní koncepce: přívrženci jedné z nich požadují takřka obnovu hranice mezi Čechami a Moravou, tak jak existovala roku 1948, přívrženci druhé navrhují posunout tuto hranici směrem do [[Čechy|Čech]]. Část přívrženců hnutí zpochybňuje existenci [[Slezsko (země České republiky)|Slezska]], co by [[historické země České republiky|země České republiky]] a chce je začlenit do obnovené Moravy. Další přívrženci hnutí (např. Vladimír Kulil z Českosmoravského fóra) navrhují vytvořit vedle obnovené Moravy, která by ovšem měla poněkud menší rozsah, i zcela novou zemi Moravskoslezskou, která by zahrnovala stávající území [[Moravskoslezský kraj|Moravskoslezského kraje]] a dále stávající [[okres Jeseník]]<ref>http://www.kirk.webzdarma.cz/Kulil-SUBSIDIARITA_EU_2011.pdf</ref>.
  
 
== Současné organizace spadající do Moravského hnutí ==
 
== Současné organizace spadající do Moravského hnutí ==

Verze z 18. 9. 2012, 21:52

Moravské hnutí je souhrnný název, používaný po roce 1989 pro moravské organizace a politické strany, které si daly za cíl dosažení obnovy Moravy, co by politického celku ať už nezávislého či autonomního, případně obnovu existence bývalé země Moravskoslezské, která by však nyní byla vybavena rozsáhlou autonomií. Mezi jednotlivými uskupeními, ba i mezi přívrženci jednotlivých uskupení Moravského hnutí se často liší koncepce výsledného stavu. Z hlediska hranic lze konstatovat, že existují dvě hlavní koncepce: přívrženci jedné z nich požadují takřka obnovu hranice mezi Čechami a Moravou, tak jak existovala roku 1948, přívrženci druhé navrhují posunout tuto hranici směrem do Čech. Část přívrženců hnutí zpochybňuje existenci Slezska, co by země České republiky a chce je začlenit do obnovené Moravy. Další přívrženci hnutí (např. Vladimír Kulil z Českosmoravského fóra) navrhují vytvořit vedle obnovené Moravy, která by ovšem měla poněkud menší rozsah, i zcela novou zemi Moravskoslezskou, která by zahrnovala stávající území Moravskoslezského kraje a dále stávající okres Jeseník[1].

Současné organizace spadající do Moravského hnutí

Reference

  1. http://www.kirk.webzdarma.cz/Kulil-SUBSIDIARITA_EU_2011.pdf