Nápověda:Obsah: Porovnání verzí

Z BOMOSIL - o Čechách, Moravě a Slezku
Přejít na: navigace, hledání
(Editace a založení článků)
(Šablony)
 
(Není zobrazeno 14 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádka 2: Řádka 2:
 
Články si můžete vyhledat několika způsoby:
 
Články si můžete vyhledat několika způsoby:
  
#Zadejte název článku včetně diakritiky do pole vedle tlačítka "Jít na" a potom stiskněte klávesu "Enter" nebo tlačítko "Jít na".
+
#Zadejte název článku včetně diakritiky do pole u tlačítka "Jít na" a potom stiskněte klávesu "Enter" nebo tlačítko "Jít na".
 
#Další možností je využít odkazy na hlavní stránce a potom prohledávat navazující kategorie.
 
#Další možností je využít odkazy na hlavní stránce a potom prohledávat navazující kategorie.
  
 
== Editace a založení článků ==
 
== Editace a založení článků ==
Editovat již existující nebo zakládat nové články je povoleno pouze uživatelům, které majitel tohoto projektu (tedy já, Jiří Vaňáček) autorizoval k editaci projektu a učinil z nich registrované uživatele. Máte-li zájem zařadit se k těmto uživatelům, kontaktujte prosím autora projektu na e-mailové adrese uvedené na [[Hlavní strana|hlavní straně wikiprojektu Bomosil]]. Upozorňuji případné zájemce o editaci, že již předem je vyloučeno poskytnutí editorských práv lidem, kteří mají jakékoliv potíže s respektováním Moravy nebo Slezska. Že mezi takové lidi patří i někteří moji známí, je čistě problém jich samých. Diskuse na toto téma je naprosto vyloučená. Ne že bych s nimi nebyl schopen vést diskusi, ale nerad bychzde zažil situaci, kdy lidé, kterým jsem udělil editorská práva, budou ve zdejších článcích popírat existenci Slezska a já budu nucen prohlížet, co všechno napáchali a jimi napáchané škody odstraňovat. Buď prostě budou respektovat obě země (týká se hlavně lidí z některých moravských organizací) nebo mají smůlu. Další informace viz [[Projekt:Portál BOMOSIL - O Čechách, Moravě a Slezsku|Portál BOMOSIL - O Čechách, Moravě a Slezsku]]. Pro nové, uživatele, kteří zatím nemají zkušenosti se softwarem mediawiki je tu stránka [[Bomosil:Pískoviště]], na níž si mohou vyzkoušet editaci.
+
Editovat již existující nebo zakládat nové články je povoleno pouze uživatelům, které majitel tohoto projektu (tedy já, Jiří Vaňáček) autorizoval k editaci projektu a učinil z nich registrované uživatele. Máte-li zájem zařadit se k těmto uživatelům, kontaktujte prosím autora projektu na e-mailové adrese uvedené na [[Bomosil:Portál BOMOSIL - O Čechách, Moravě a Slezsku|straně Portál BOMOSIL - O Čechách, Moravě a Slezsku]]. Další informace viz [[Bomosil:Portál BOMOSIL - O Čechách, Moravě a Slezsku|Portál BOMOSIL - O Čechách, Moravě a Slezsku]]. Pro nové editory, kteří zatím nemají zkušenosti se softwarem mediawiki je tu stránka [[Bomosil:Pískoviště|Pískoviště]], na níž si mohou vyzkoušet editaci. Není-li vám něco jasné nebo máte-li nějaké návrhy či připomínky, napiště prosím na [[Diskuse s uživatelem:Kirk|diskusní stránku majitele Bomosila]] nebo mu pošlete e-mail s dotazem. Detailní návod na používání Mediawiki, což je software, který wikiprojekt Bomosil využívá, naleznete na straně http://meta.wikimedia.org/wiki/Help:Contents
 +
 
 +
== Šablony ==
 +
Šablony na Bomosilovi se zakládají tak, že do vyhledávacího řádku napíšete například „<nowiki>Šablona:Infobox město</nowiki>“ a napíšete její obsah. Šablonu v článku použijete tak, že mezi dvojice složených závorek vložíte název šablony bez prefixu "Šablona:" - např.: <nowiki>{{Infobox město}}</nowiki>. Přesný návod na použití konkrétní šablony pak naleznete u ní.
 +
 
 +
== Vytvoření stránky, která čerpá ze stránky na českojazyčné Wikipedii ==
 +
[[Soubor:Cislo verze stranky.jpg|thumb|Označené číslo verze stránky na Wikipedii]]
 +
[http://cs.wikipedia.org Českojazyčná Wikipedie] si pro takový případ klade [[:cs:Wikipedie:Autorské právo|jisté podmínky]]. V takovém případě prosím vložte na konec článku šablonu s názvem "Čerpáno z Wikipedie". Tu vložíte napsáním následujícího textu <nowiki>{{Čerpáno z Wikipedie||}}</nowiki>. Za první svislici uvedete přesný název stránky, z níž jste čerpali a za druhou svislici uvedete číslo verze stránky ''(viz přiložený obrázek vedle)'', takže nakonec následný text, upozorňující na původ stránky, může vypadat například takto: <nowiki>{{Čerpáno z Wikipedie|Morava|9163516}}</nowiki>.

Aktuální verze z 20. 12. 2012, 15:29

Vyhledání článků

Články si můžete vyhledat několika způsoby:

  1. Zadejte název článku včetně diakritiky do pole u tlačítka "Jít na" a potom stiskněte klávesu "Enter" nebo tlačítko "Jít na".
  2. Další možností je využít odkazy na hlavní stránce a potom prohledávat navazující kategorie.

Editace a založení článků

Editovat již existující nebo zakládat nové články je povoleno pouze uživatelům, které majitel tohoto projektu (tedy já, Jiří Vaňáček) autorizoval k editaci projektu a učinil z nich registrované uživatele. Máte-li zájem zařadit se k těmto uživatelům, kontaktujte prosím autora projektu na e-mailové adrese uvedené na straně Portál BOMOSIL - O Čechách, Moravě a Slezsku. Další informace viz Portál BOMOSIL - O Čechách, Moravě a Slezsku. Pro nové editory, kteří zatím nemají zkušenosti se softwarem mediawiki je tu stránka Pískoviště, na níž si mohou vyzkoušet editaci. Není-li vám něco jasné nebo máte-li nějaké návrhy či připomínky, napiště prosím na diskusní stránku majitele Bomosila nebo mu pošlete e-mail s dotazem. Detailní návod na používání Mediawiki, což je software, který wikiprojekt Bomosil využívá, naleznete na straně http://meta.wikimedia.org/wiki/Help:Contents

Šablony

Šablony na Bomosilovi se zakládají tak, že do vyhledávacího řádku napíšete například „Šablona:Infobox město“ a napíšete její obsah. Šablonu v článku použijete tak, že mezi dvojice složených závorek vložíte název šablony bez prefixu "Šablona:" - např.: {{Infobox město}}. Přesný návod na použití konkrétní šablony pak naleznete u ní.

Vytvoření stránky, která čerpá ze stránky na českojazyčné Wikipedii

Označené číslo verze stránky na Wikipedii

Českojazyčná Wikipedie si pro takový případ klade jisté podmínky. V takovém případě prosím vložte na konec článku šablonu s názvem "Čerpáno z Wikipedie". Tu vložíte napsáním následujícího textu {{Čerpáno z Wikipedie||}}. Za první svislici uvedete přesný název stránky, z níž jste čerpali a za druhou svislici uvedete číslo verze stránky (viz přiložený obrázek vedle), takže nakonec následný text, upozorňující na původ stránky, může vypadat například takto: {{Čerpáno z Wikipedie|Morava|9163516}}.