Návody k šifrované a anonymní komunikaci

Z BOMOSIL - o Čechách, Moravě a Slezku
Verze z 30. 12. 2013, 14:22; PavucinecNM (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Návod na šifrování emailu pomocí GPG (asymetrické šifrování s veřejným klíčem)

1. Stáhnout na adrese: http://gpg4usb.cpunk.de/ program GPG4usb (velký zelený tlačítko)

2. Neinstaluje se to, jen rozzipovat.

3. V složce programu spustit start_windows.exe

4. V okně programu nahoře klepnout na ikonu Key management (otevře se nové okno)

5. V novém okně Key → Generate key. Otevře se menši okno vypln si jmena, email (oboje klidně smyšlené, je to jedno) a heslo. Heslo si dobře zapamatuj!

6. Dělej si chvili něco v prohlížeči atp., urychlí to proces tvorby klíče

7. Otevri svůj mail. Uvidíš v něm ode mě podivnou zprávu „-----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK-----“. Celou tuto zprávu zkopíruj. ÚPLNĚ CELÝ TEXT MAILU!

8. Ikonka Key management → v novém okně: import from clipboard (uložil se ti do paměti můj klíč)

9. Zavři key management

10. Na právé straně úvodního okna uvidíš něco jako „Spravce“. Zaškrkni tuto volbu. V levém textovém poli začni psát zprávu.

11. Po dopsání zprávy klikni na ikonku encrypt a tento text zkopíruj do emailu a odešli na moji adresu.

12. Poté klikni na ikonu Key management → zaškrkni volbu před tebou vytvořeným klíčem (to je ten u kterého jediného jsou zlatý a stříbrný klíček) → klikni na ikonu Export to clipboard.

13. Začni psát nový email. Do textového pole ctrl+v, tím vložíš tvůj klíč který je po splnění předchozího kroku v paměti a pošleš na moji adresu. Pokud to neuděláš neomohu ti odpovědět.

14. Poté co ti odemě dojde odpověd ( -----BEGIN PGP MESSAGE----- ) tak ji celou zkopíruješ do tohoto programu. Zaškrkneš na pravé straně v hlavním okně tvůj klíč (ony dva klíčky) a kliknout na ikonu DECRYPT program tě vyzve k zadaní hesla a pak již čteš.

15. Opakujeme celé do nekonečna, pouze není už nutné vytvářet klíč, odesílat jej a příjímat můj. Pro potřeby celého dalšího užívaní postačují body 10., 11., 14.,

Varování: Tento postup je náchylný k útoku typu "man-in-the-middle" Pokud mu chcete předejít a mít jistotu je nutné svoji šifru podepsat. Přesný postup zde: http://gpg4usb.cpunk.de/docu_sign.html